Spring til hovedindhold

Forslag

Vejledning til sikker brug af Bluetooth-garniture med SINE-radioer

Rigspolitiet tillader nu de danske beredskaber at anvende Bluetooth i SINE-radioer og tilbehør som fx head-sets. Det betyder bl.a., at brugerne af SINE kan have en trådløs forbindelse til deres øregarniture og dermed undgå et fysisk kabel.

officer med radio closeup

Det er nu muligt at bruge Bluetooth-garniture med SINE-radioerne. Foto: Center for Beredskabskommunikation

Opdaterede sikkerhedsanbefalinger

Rigspolitiet har opdateret sikkerhedsanbefalingerne til brug af Bluetooth og betoner vigtigheden af, at det er det enkelte beredskabs eget ansvar at forholde sig til behovet for trådløs forbindelse og risikoen for kompromittering i form af fx aflytning og jamming, inden de implementerer Bluetooth-teknologi i deres SINE-kommunikation.

Den opdaterede sikkerhedsanbefaling understreger desuden, at Bluetooth-parring skal foregå på beredskabets hjemmeadresse for at sikre en sikker og fortrolig forbindelse.

 

Skal understøtte Bluetooth version 4.1 eller nyere

Bluetooth-signaler kan generelt opfanges i en radius på 10 til 20 meter, og i særlige tilfælde endda længere væk. Det er derfor afgørende at sikre, at både SINE-radioer og tilknyttet tilbehør som minimum understøtter Bluetooth version 4.1 eller nyere for at opretholde en høj sikkerhedsstandard.

 

Yderligere spørgsmål

Spørgsmål vedrørende de opdaterede sikkerhedsanbefalinger vedr. Bluetooth i SINE-radioer kan stilles til Rigspolitiets Center for Beredskabskommunikation (CFB) på kos-cfb@politi.dk.
Pressehenvendelser henvises til Rigspolitiets presseafdeling på presse@rigspoliti.dk.

 

Du kan hente vejledningen via nedestående link.

Vejledning om sikker brug af Bluetooth

11. februar 2026

Center for Beredskabskommunikation

I dag er det europæisk 1-1-2-dag: Se, hvad der sker bag kulissen

Den 11. februar (11/2) er europæisk 1-1-2-dag. Dagen markerer vigtigheden af det fælles alarmnummer og gør danskerne opmærksomme på, hvordan viden og handling kan gøre en afgørende forskel, når uheldet er ude.

7. november 2025

Center for Beredskabskommunikation

CFB er vært for internationale møder om beredskabskommunikation

Denne uge er Beredskabsstyrelsens Center for Beredskabskommunikation (CFB) vært for to internationale møder, der samler eksperter fra hele Europa. Det drejer sig om Public Safety Radio Communications Group (PSRG) og Law Enforcement Working Party - Radio Communication Expert Group (LEWP-RCEG).

10. juni 2025

Center for Beredskabskommunikation

CFB deltog i Danske Beredskabers årsmøde

Danske Beredskaber afholdt årsmøde d. 3. - 4. juni i Odense. Årsmødet bød på spændende faglige oplæg, netværk og drøftelser på tværs af beredskabssektoren. Center for Beredskabskommunikation (CFB) deltog sammen med andre dele af Beredskabsstyrelsen.